Jdi na obsah Jdi na menu
 


TULENI OPĚT V OHROŽENÍ!

9. 12. 2006
-Statisíce tuleňů jsou zabíjeny, aniž by měli lidé jasnou představu o možných ekologických dopadech jejich lovu.-

Kanadští tuleni opět v ohrožení

Na ledových krách u východního pobřeží Kanady začal před několika dny lov tuleňů, při němž mají být podle plánů kanadské vlády zabity statisíce zvířat. Letošní lov se tak pravděpodobně stane největším vybíjením těchto mořských savců v historii. Argumenty kanadské vlády jsou přitom zjevně založeny na neúplných či nesprávných údajích a pochybných „vědeckých“ interpretacích. Greenpeace proti lovu tuleňů silně protestuje a ve své detailní zprávě "The Canadian Seal Hunt: No Management and No Plan" vyvrací vládní zdůvodnění.

Lov začal v zálivu St. Lawrence a jeho pokračování se plánuje v oblasti Labradoru na 12. dubna. Lovci mají pro tento rok povoleno ulovit celkem 319 500 tuleňů, přičemž 95% z nich bude mladších než jeden rok. Celkem bude během tří let podle plánu kanadského ministerstva pro rybolov a oceány zabito 975 tisíc tuleňů.

Celkový počet kanadských tuleňů tvoří podle údajů ministerstva 4 – 6 milionů zvířat. V minulosti čelila jejich populace vyhubení, když kvůli neúměrně velkému lovu v osmdesátých letech jejich počet klesl na 1,3 milióny zvířat. Letošní lov bude největší lov mořských savců vůbec na světě. Nejaktuálnější data týkající se populace tuleňů zatím ministerstvo nezveřejnilo.

Ve své zprávě, reagující na tuto dramatickou situaci, Greenpeace podrobně rozebírá nepřesnosti v ministerském návrhu použitém pro ospravedlnění komerčního lovu. Zjištění ve zprávě mj. obsahují:

▪ nemožnost přesně zjistit opravdový počet tuleňů zabitých při lovu, neboť údaje ministerstva jsou vědecky neobhajitelné. Celkový počet ulovených tuleňů nebere v potaz zvířata, která jsou zraněná a uhynou později, ilegálně ulovená, zabitá a odložená kvůli poškozenému kožichu a zvířata zabitá kvůli svým orgánům.

▪ odhad vývoje populace je založený na předpokladu, že environmentální a biologické faktory zůstávají krátkodobě i dlouhodobě nezměněné. Toto je velmi diskutabilní ve světle vzrůstajících dopadů klimatických změn na oceány a stav ledu.

▪ kvóty lovu jsou stanoveny na základě sčítání tuleňů v pětiletých intervalech. Protože se lov zaměřuje na mláďata, která nedosáhnou věku plodnosti v pěti letech, dopad na populaci se může projevit až po 10 letech a až po 15 letech lze teprve stanovit trendy v rozvoji populace.

Ve světle těchto faktů jsou potom základní ochranářské a monitorovací údaje předložené kanadskou vládou v podstatě bezvýznamné. Ministerstvo pro rybolov a oceány na fakta uvedená ve zprávě Greenpeace nereagovalo.

„Arogance kanadské vlády je naprosto zarážející. Plán lovu tuleňů je založený na chybných údajích, nesprávných předpokladech a nepřesných hypotézách a nevzal v úvahu další důležitá fakta. Statisíce tuleňů bude pozabíjeno během několika příštích týdnů, aniž by byly pochopeny ekologické dopady celého lovu,“ zdůraznila Mhairi Dunlop z Greenpeace International.

Greenpeace odmítá komerční lov tuleňů, avšak nemá námitky proti tradičnímu lovu původních obyvatel Kanady a Grónska.

http://www.ledovakra.cz/tulen/seal/seal1.jpg
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář