Jdi na obsah Jdi na menu
 


Korida - Býčí ZÁPASY

10. 12. 2006

KORIDA

Korida je považována za rovnocenný zápas mezi odvážným torerorem a zuřivým býkem. Ve skutečnosti však v aréně vítězí jen člověk. Krvežíznivý divák se dočkal - býk trpí, krvácí a je zabit.

Slovníček tradičních pojmů

ObrazekBýčí zápasy se španělsky řeknou corida de torros. Arénní býk se jmenuje toro. Profesionální zápasník se jmenuje torero. To je všeobecný název pro všechny zápasníky. Torerové se dělí na matadory, to jsou ti hlavní, pikadory a banderillery. Celá tato družina cuadrilla čítá dva pikadory a tři banderillery. Býci jsou před těsně zápasem držení v ohradě corral. U nás vžitý termín toreador používají Španělé pouze s významem pejorativním - říkají tak posměšně jihofrancouzským zápasníkům s býky.


Co to je corrida?

Pro Španěly je korida staletou tradicí, rituálem, kultem, uměním a výzvou. Ale dá se ve jménu tradice omluvit brutální zacházení s živým tvorem? Pochopitelně, že ne...

Koridu rozhodně nemůžeme počítat mezi sportovní odvětví, i když sportovních prvků má hodně. Patří mezi ně všechny figury, které dělají toreři s pláštěnkami a potom matador s muletou, obraty, kterých jsou desítky. Každá figura má své jméno - verónica, mariposa, chicuelina, natural, pase de pecho, media verónica a tak dále, jsou jich desítky a často se liší jedna od druhé pouze v drobnostech, jako je například postavení nohou. Korida je "drama" o třech dějstvích, jimž se říká los tres tercios de la lidia - neboli tři třetiny bitvy. Je to celé hra, tragédie pro pobavení krvechtivých lidí. Tragédie o smrti býka.

Přípravy před soubojem

Po celém Španělsku jsou ranče, kde vyrůstají býci pro arénu. Býci žijí na rančích do odby své dospělosti, což jsou čtyři roky. Tříletý býk je pro arénu příliš mladý, pětiletý zas starý a zkušený, takže se těžko zabíjí. Nikdy za tu dobu nevidí pěšího člověka. Vždy jen muže na koni. Prvního pěšáka vidí až v aréně, ve chvíli, kdy do ní vběhne k zápasu.

Před vpuštěním do arény je býk záměrně handicapován, čímž se sníží riziko pro člověka: ostré rohy jsou opilovány, do očí je mu vetřena vazelína (což značně sníží býkovu schopnost orientace), někdy se podávají v potravě sedativa, tím jsou otupeny jeho smysly.... Po vypuštění z boxu, kde byl býk dlouhé hodin uzavřen bez možnosti pohybu a těsně před vypuštěním bit a drážděn, se náhle ocitá na rozlehlém prostranství stadionu, plném neznámých pachů, hluku, při nočních show také oslňujících reflektorů. Torero, první člověk, který se s býkem utká, má za úkol zmatené zvíře vydráždit a rozzuřit.

První dějiství

Obrazek Torero, první člověk, který se s býkem utká, má za úkol zmatené zvíře okouknout, poznat jeho slabé a silné stránky, a hlavně zjistí, kterým rohem útočí. Následuje matador, který předvede několik figur s pláštěnkou, různě se prohíbá, zaujímá sošné postoje a nechá si projíždět roh býka několik centimetrů od stehna.

Po tomto úvodu odejde a na scénu přichází pikador, většinou na koni, který slouží při útocích býka jako "nárazník". Koně někdy na následky zranění, způsobených býčími rohy zemřou, nebo musí být utraceni, proto jsou na koridu vybíráni koně z řad již starých a nevýkonných zvířat. Pikador na býka seshora z koně útočí, postupně mu zabodává do šíje pět osrých kopí. Je to fáze zvyšující napětí obecenstva, která slouží k vysílení býka. Bolest a ztráta krve u býka snižuje pohybuschopnost, znesnadňuje soustředěnost a orientaci.
http://www.differentlife.cz/korida05.jpghttp://www.mvcr.cz/2003/casopisy/pol/0505/mexiko4.jpg TADY VIDÍTE KOLIK SE NAJDE KRVELAČNÝCH LIDÍ.....TO JE HNUS!
http://www.au-pair-int.cz/foto/spanelsko/0023.jpghttp://media.rozhlas.cz/_obrazek/00229946.jpeg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

toreadorka

(María, 3. 10. 2008 14:07)

Na té předposlední fotce je Kristýna Sančezová, matadorka. A dokonce si jsem dala i obrázek rejoneadora, jezdce na profesionálně vycvičeném koni při portugalském stylu koridy. Ty máš ale přehled. (ironie, kdyby to někdo nepoznal)

dodatek

(znalec, 9. 5. 2008 13:31)

V aréně v Mexico city je 52000 sedadel.

Skopírovaná blbost

(znalec, 16. 12. 2007 15:14)

Pikador je na koni vždy. Koně nebývají starý a nevýkonný ( kdyby se býk rozeběhl proti koni o jakém je řeč tak by kůň na zemi hned a né pět ostrých kopí, ale jedno kopí pětkrát.Musel ses dívat fakt pořádně že jsi viděl truhlíky.Na tom kopí příčka a né kroužek.Odjeli po prvním píchnutí?! býka mají píchnout pětkrát.A k tomu tleskání proč by tleskali?pikadoři jsou jedni z nejneoblíbenějších.
Na tom obrázku s arénou v Mexiku je vidět, kolik lidí je rozumějších než Ty!

ZNÁM LEPŠÍ SRÁNKY NĚŽ TUHLE
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!